Łąka kwietna przy przedszkolu

Utworzono dnia 13.05.2020

Realizując innowację pedagogiczną „Ogrodoterapia” na terenie naszego przedszkola powstała łąka kwietna. Założenie ogrodu miało na celu przybliżyć dzieciom środowisko naturalne. Łąka kwietna będzie zachwycała nie tylko mnogością barw kwiatów i różnorodnością występujących na nich gatunków roślin, ale także pięknym zapachem. Łąka to doskonałe miejsce do prowadzenia obserwacji przyrodniczych roślin i małych zwierząt. Dodatkową korzyścią jest antysmogowa rola tego ekosystemu.

Przygotowania rozpoczęły się już jesienią od odpowiedniego przygotowania ziemi: głębokiej orki, oczyszczenia terenu, odkwaszenia ziemi. Gdy gleba była przygotowana, użyźniliśmy ją kompostem. Kompostownik również znajduje się na terenie przedszkola, trafiają tam roślinne odpady. W kompostowniku znajdują się dżdżownice, które rozkładają związki złożone do związków prostych – przyswajalnych przez rośliny. Bogaty w związki mineralne kompost, którym nawożona jest gleba pozwala na zwiększenie jej żyzności bez korzystania z nawozów sztucznych, które szkodzą środowisku.

Wczesną wiosną ponownie ziemia została spulchniona, a następnie przy pomocy siewnika wysiano nasiona, ponad 100 gatunków kwiatów i ziół. Nasiona zostały zakupione i przygotowane w takim zestawie, aby wyrastające z nich rośliny kwitły naprzemiennie przez cały okres wiosny i lata. Taka łąka kwietna stanowi środowisko życia wielu organizmów, co pozwala na zwiększenie bioróżnorodności. Łąka oprócz pięknego wyglądu zapewni schronienie i pożywienie wielu gatunkom zwierząt: ptakom, żabom, motylom, jeżom, pszczołom murarkom i innym owadom.

Działania ekologiczne prowadzone przez przedszkole mają na celu zwiększenie wrażliwości dzieci na przyrodę oraz nauki dbania o nią. Jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Łąka kwietna przy przedszkolu

Utworzono dnia 13.05.2020, 22:39