Ptaki wokół nas – montujemy budki lęgowe

Utworzono dnia 14.05.2020

Spacerując po naszym przedszkolnym placu, zauważyć można wiele gatunków różnych ptaków. Wróble, sikory bogatki, gile, jemiołuszki, kosy, sroki i gołębie, upodobały sobie  liczne drzewa  rosnące wokół placówki. Roślinność ta, jest dla nich bezpiecznym  miejscem bytowania. Ptaki w koronach drzew chronią się  przed wiatrem, deszczem i naturalnymi wrogami. Znajdują tam również pożywienie, budują gniazda i wychowują potomstwo. Ptaki są zabawne, ciekawe i inteligentne, a ich obserwowanie daje dużo satysfakcji. Dzięki ich obecności nasz ogród nabiera życia, napełnia się śpiewem i ruchem, a naszym przedszkolakom daje możliwość bliskiego obcowania z przyrodą.  Zimą gdy trudno o pożywienie, karmniki  uzupełniamy karmą,  a w okresie letnim wlewamy wodę do poidełek. Tuż przy wejściu do przedszkola gniazdo zbudowała rodzina kosów. Mogliśmy obserwować kolejne etapy rozwoju tych niepozornych ptaków.  Na wieży Ochotniczej Straży Pożarnej mieszczącej się przy tej samej ulicy co nasza placówka, znajdują się budki lęgowe przeznaczone dla jerzyków. Ptaki te są nieocenione  w walce z komarami.  Miejsce umieszczenia budek zostało starannie dobrane przez ornitologa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ochrona ptaków jest bliska naszym sercom, to zarówno źródło radości, jak i wymierne korzyści, dlatego samodzielnie montujemy i  zawieszamy w przedszkolnym ogrodzie  budki lęgowe. Zachęcamy w ten sposób ptaki do pozostania u nas, ale również dajemy schronienie przed drapieżnikami. Kolejnym sposobem jest zapewnienie stałego dostępu do wody. Dzięki temu, ptasi rodzice będą mogli wygodnie poić i uczyć kąpieli swoje potomstwo. Ważne żeby woda była czysta i regularnie wymieniana, aby ograniczyć rozwój bakterii.

Swoimi działaniami chcemy zaszczepić wśród dzieci  pozytywne nawyki związane z dbaniem o środowisko. Życie w bardziej świadomy sposób, z poszanowaniem otaczającej przyrody nabiera coraz większego znaczenia. Zauważamy negatywne skutki oddziaływania człowieka na planetę, co bez wątpienia wpłynie na codzienność przyszłych pokoleń. Staramy się więc zachowywać bardziej ekologiczną postawę i co rusz wprowadzać nowe sposoby na funkcjonowanie  w otaczającym świecie  w zgodzie z naturą. Zachęcamy wszystkich do podejmowania działań eko i zakładania budek lęgowych dla ptaków.

Poidełko dla ptaków - pdf

Ptaki wokół nas – montujemy budki lęgowe