Kompetencje cyfrowe

Utworzono dnia 22.02.2021

Edukując teraźniejsze dzieci w przedszkolu musimy mieć świadomość, że ta przyszła osoba dorosła będzie musiała stale rozwijać swoje zasoby ze względu na tempo zmian jakie zachodzą we współczesnym świecie. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na kompetencjach cyfrowych. Dlatego powinniśmy uczyć dzieci, jak w sposób mądry i bezpieczny korzystać z nowych technologii, czyniąc z nich użytkowników świadomych szans i możliwości jakie wynikają z postępu naukowo – technicznego ale też wielu zagrożeń, jakie niesie wirtualna rzeczywistość i nowoczesne narzędzia. Kompetencje cyfrowe należą do umiejętności przekrojowych, są niezbędne w nabywaniu kompetencji w pozostałych obszarach (np. umiejętnościach nauki języków, umiejętności uczenia się czy świadomości). Dziecko w wieku przedszkolnym stopniowo i pod kontrolą wprowadzane jest w przestrzeń wirtualną, przez co zyskuje możliwość rozwijania wszystkich pozostałych kompetencji kluczowych.

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA PODEJMOWANE W PRZEDSZKOLU

Wykorzystywane w pracy z dziećmi TIK (np. magnetofon, rzutnik, laptop, tablica interaktywna, tablet) jako pomocy dydaktycznej do:

- prezentacji fotografii;

- pokazu filmów (przyrodniczych, geograficznych itp.);

- programów edukacyjnych;

- drukowanie pomocy dydaktycznych.

Pokazanie dzieciom  działania poszczególnych urządzeń i ich zastosowania:

- laptopy;

- tablet;

- komputer;

- tablica multimedialna;

- smartfon.

Zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowego i bezpiecznego korzystania z komputera. Rozumienie przez dzieci zagrożeń związanymi z niewłaściwym korzystaniem komputera .

Praca z programami multimedialnymi, „nauka przez zabawę”- dzieci rozwijają logiczne myślenie, spostrzegawczość, sprawność manualną, refleks, kształtują prawidłowe postawy społeczne, rozwijają indywidualny potencjał, kształtują wytrwałość i cierpliwość.

Wykorzystanie tablic do zabaw (rysowanie, pisanie itp.)