INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Ogrodoterapia

Autor innowacji: mgr Katarzyna Gańska, mgr Angelika Bukszyńska, mgr Anna Gomuła - Dobosz

Realizator innowacji w przedszkolu: mgr Angelika Bukszyńska, mgr Anna Gomuła - Dobosz

Miejsce przeprowadzenia innowacji: Przedszkole Publiczne nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej

OPIS INNOWACJI:

Ogrodoterapia” łączy ideę pracy z dziećmi opartą zarówno na jego spontanicznej aktywności, jak i kierowania jego działalnością. Istotnym elementem „Ogrodoterapii” jest niwelowanie stresu poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą oraz radość, poczucie sprawczości i zadowolenie z pielęgnacji roślin. Rolą nauczyciela jest czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci, wspomaganie ich w działąniu, podpowiadanie pewnych aktywności oraz bierne kierowanie dziećmi, wymagającymi większej pomocy.

CEL GŁÓWNY:

Głównym celem ogrodoterapii - „hortiterapii” jest wspomaganie rozwoju dziecka poprzez kontakt z przyrodą i możliwość modyfikowania jej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Wspomaganie rozwoju i doskonalenie koordynacji ruchowej, wzrokowo – ruchowej, zdolności manualnych.

• Stwarzanie okazji do bezpośredniego odreagowania negatywnych emocji.

• Kształtowanie i doskonalenie koncentracji uwagi.

• Stymulowanie wielozmysłowe – węchu (zapach roślin, ziemi), wzroku (kolory kwiatów, liści), smaku (owoce, warzywa), słuchu (szum trawy, drzew, wody w fontannie, śpiew ptaków), dotyku (faktura roślin, ziemi, piasku, kamieni itp.).

• Stymulowanie rozwoju poznawczego (możliwość dostrzegania zmian w przyrodzie poprzez obserwację wzrostu roślin, zmian kształtu, wielkości, itp.).

• Stwarzanie okazji do dokonywania porównań w zakresie ilości, wielkości, kształtu, faktury przedmiotu.

• Rozwijanie spostrzegawczości i kreatywności (wypatrywanie ptaków, owadów, odtwarzanie wzorów i tworzenie własnych z wykorzystaniem materiału przyrodniczego), kształtowanie odpowiedzialności (pielęgnacja, podlewanie, oczyszczanie z liści, zabezpieczanie przed zimą, zbieranie plonów).

• Promocja zdrowia poprzez aktywizację na świeżym powietrzu.

Utworzono dnia 03.03.2020, 21:46