Przedszkole promujące zdrowie

Przedszkole Publiczne Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej to
przedszkole Promujące Zdrowie

Przedszkole promujące zdrowie  tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
• zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola,
• podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

23 października 2014 r. otrzymaliśmy certyfikat Powiatowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

3 grudnia 2020 r. Lubelski Kurator Oświaty przyznała Wojewódzki Certyfikat „Przedszkole Promujące Zdrowie”. Certyfikat jest przyznawany na 4 lata.

Przyznanie Certyfikatu, a więc włączenie naszego przedszkola do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie zostało poprzedzone 5-letnim okresem  intensywnej działalności całej społeczności szkolnej na rzecz promocji zdrowia. Obecnie staramy się o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie.

Skład Zespołu do spraw promocji zdrowia:

Opiekun zespołu - Dyrektor Katarzyna Gańska

Koordynator - Urszula Pytka

Członkowie zespołu:

1. Anna Gomuła Dobosz - nauczyciel

2. Barbara Wiśniewska - nauczyciel

3. Agnieszka Dubaj - nauczyciel

4. Halina Kolonowska - szefowa kuchni

5. Joanna Stępniak - dietetyk

Przedszkole promujące zdrowie realizuje zadania określone w obowiązujących aktach prawnych i w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, a ponadto spełnia warunki określone w czterech standardach PPZ.

Standardy przedszkola promującego zdrowie:

1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
  2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
  3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
  4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.