Poranki patriotyczne w Słoneczkach

Utworzono dnia 03.05.2021

Nawet przedszkolaki wiedzą jak ważny jest dom rodzinny, jak nazywa się miasto i kraj w którym mieszkają. Potrafią wypowiadać się w swoim rodzimym języku i odróżnić jego brzmienie od innych. Odczuwają też przywiązanie do rodziny, identyfikują siebie z imienia i nazwiska. Bawiąc się na znanym sobie podwórku i w przedszkolu czują się u siebie, bezpieczne. Niepostrzeżenie wrastają w społeczeństwo stając się jego integralną częścią. Proces ten wymaga działań na wielu płaszczyznach i wynika bezpośrednio z celów wychowania. Wśród nich mieści się kształtowanie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych. Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej.

W ramach realizacji projektu  „Piękna Nasza Polska Cała” w grupie Słoneczka odbywały się przez cały tydzień „Poranki patriotyczne”- działania o charakterze patriotycznym, regionalnym i folkowym. (26-30 kwietnia). Dzieci poznawały, jakże niełatwą, historię swojego kraju, symbole narodowe, hymn państwowy, ale również kształtowały uczucia przywiązania i szacunku do własnego państwa i swojej małej ojczyzny. Śpiewały piosenki patriotyczne, recytowały wiersze, przygotowały biało – czerwone dekoracje w swojej  sali,  pracowały z mapą, poznawały regiony Polski, stroje regionalne za pomocą formatu D3 oraz prezentacji multimedialnych.

Wartości wpajane dzieciom od najmłodszych lat, dadzą im w przyszłości solidne podstawy do wyrażania szacunku i miłości do swojego kraju, rodaków oraz symboli narodowych. Bo przecież, jak mówi pewna piosenka: „Nauczyłem się w przedszkolu, rzecz to bardzo oczywista, dbać o wszystko dookoła, bo ojczyzna jest mi bliska” (sł. Anna Bomba).

Poranki patriotyczne w Słoneczkach

Utworzono dnia 03.05.2021, 22:48