Wesoły gość w przedszkolu-SURYKATKA

Utworzono dnia 09.02.2021

W naszym przedszkolu mieliśmy przyjemność gościć małą surykatkę wraz z jej właścicielką. Pani Marta opowiedziała o pochodzeniu i zwyczajach zwierzątka.

SURYKATKA  to mały ssak drapieżny należący do rodziny mangustowatych, zamieszkujący południową część Afryki, głównie pustynię Kalahari.  Ma smukłą sylwetkę, wierzch ciała jasnopopielaty z czarnym, poprzecznym pręgowaniem.

Głowa surykatki jest  biała, uszy czarne, ogon żółty o czarnym końcu. Rozmiary długość ciała: 25-35 cm długość ogona: 17-25 cm. Jest  wszystkożerna,  je głównie owady i inne bezkręgowce, ale również gady, ptaki i ssaki. lubi też roślinki.   Prowadzi dzienny tryb życia, zazwyczaj w grupach zajmujących określone terytorium. Co najmniej jeden z członków grupy zajmuje pozycję w najwyższym punkcie terenu i pełni wartę. W razie niebezpieczeństwa strażnik wydaje odpowiedni do zagrożenia dźwięk, na który stado odpowiednio reaguje. Na terenie otwartym kopie nory, lecz gdy jest to możliwe, korzysta ze skalnych szczelin. Surykatka żyje średnio 7 lat. Młode surykatki łatwo oswoić. Wykorzystuje się je jako łowców gryzoni.

Tymon był bardzo sympatyczny i towarzyski. Chętnie podbiegał do dzieci i dawał się głaskać i przytulać. Przedszkolaki były zachwycone. Dzięki tej wizycie Słoneczka wzbogaciły swoje doświadczenia i wiedzę. Na zakończenie, każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie z surykatka, którą zazwyczaj widziały tylko w telewizji, książkach lub w ZOO

To była naprawdę super przygoda z żywym zwierzątkiem.

Wesoły gość w przedszkolu-SURYKATKA

Utworzono dnia 09.02.2021, 22:49