Rytmika w przedszkolu

Zajęcia z rytmiki w naszym przedszkolu odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy.

Nauczyciel prowadzący: mgr Joanna Wawrzycka

"Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie, jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem…”

Emil Jaques - Dalcroze

Głównym celem prowadzenia zajęć z rytmiki jest wychowanie dzieci na wrażliwych, aktywnych, sprawnych fizycznie odbiorców, wykonawców oraz twórców muzyki oraz wypracowanie u nich wrażliwości na sztukę.

Zajęcia rytmiczne stanowią bazę dla innych działań kształtujących osobowość i umiejętności młodego człowieka. W każdej grupie wiekowej na zajęciach wprowadzane są piosenki tematycznie dostosowane do aktualnej pory roku oraz wydarzeń przedszkolnych. Piosenki, zabawy przy muzyce i tańce wzbogacają informacje przekazywane podczas zajęć, ułatwiając zdobywanie wiedzy. Ponadto zajęcia umuzykalniające dostosowywane są do indywidualnych potrzeb oraz możliwości dzieci w poszczególnych grupach wiekowych. Każde zajęcia rytmiki rozpoczynają  się zawsze muzycznym powitaniem oraz ćwiczeniami rytmicznymi wprowadzającymi: (marsz, bieg i podskoki) poprzedzającymi zajęcia właściwe.

Co rytmika daje dzieciom?

Zajęcia rytmiczne pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową, poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi. Na rytmice dzieci poznają cechy dźwięków – wysokości, czasu trwania. Ponadto nabywają umiejętności odtwarzania rytmu, tempa i metrum. Z czasem dzieci potrafią nazwać dźwięki niskie i wysokie, ciche i głośne, wolne i szybkie.

Zajęcia mają wpływ na zdolności muzyczne przedszkolaków, na ich sprawność fizyczną oraz umysłową. Poprawiają pamięć wzrokową i słuchową, koordynację ruchową oraz poprzez naukę piosenek i prostych układów tanecznych przygotowują dzieci do przyszłych występów publicznych. Rytmika w przedszkolu sprawia, że dzieci zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych i mają kontakt z muzyką na żywo.

Utworzono dnia 01.03.2023, 23:46