Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

Porozumiewanie się w językach obcych

Utworzono dnia 23.11.2020

W 2014 roku Polska dołączyła do grupy krajów promujących bardzo wczesny start językowy. Do Podstawy programowej wychowania przedszkolnego włączono obszar Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Od 1 września 2017 roku realizacja zajęć z języka obcego w przedszkolu jest obowiązkowa.

 

Podstawa programowa – cele i założenia

Celem nauki języka obcego w przedszkolu jest przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym poprzez rozbudzanie ich świadomości językowej i wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych. Istotną rolę w nauczaniu języka obcego odgrywa świadomość językowa, wrażliwość kulturowa oraz motywacja.

Świadomość językowa jest osią w procesie nauki języka obcego, oznacza świadomość istnienia symboli językowych i reguł języka, czyli świadome używanie przez dziecko środków językowych, kontrolowanie poprawności ich wykorzystywania, intencjonalne manipulowanie tymi środkami, czyli wykonywanie świadomych operacji na języku. Świadomość ta ulega zmianom, rozwija się w wyniku nowych doświadczeń dziecka.

 

Rozwój dziecka a nauka języka obcego

Nauczanie dziecka może być skuteczne tylko wtedy, gdy uwzględnimy jego cechy rozwojowe gdyż „Dziecko charakteryzuje przede wszystkim myślenie konkretne i pamięć mechaniczna, nie jest u nich wykształcone myślenie abstrakcyjne i pamięć logiczna, które pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania". Dzieci szybko zapamiętują nowe rzeczy, ale nie potrafią na dłużej koncentrować uwagi. Charakteryzuje je też stała potrzeba zabawy i aktywności fizycznej oraz podejmowanie działań dopiero wtedy, gdy czują się do tego gotowe. Dzieci które mają zdolność przyswajania języka bez analizowania jego systemu gramatycznego czy korzystania ze słowników z natury odrzucają formalne podejście do przyswajania języka. One uczą się go poprzez zabawę z innymi dziećmi oraz poprzez nadanie kontekstu uczeniu. Przedszkolak zainteresowany tematyką zajęć poznaje nowy język w sposób jak najbardziej naturalny.

 

Nauka języka obcego w przedszkolu

Sprzymierzeńcem w nauce języka angielskiego w naszym przedszkolu jest życzliwa atmosfera, entuzjazm, zabawa i humor zarówno nauczyciela – anglisty oraz uczestników zajęć. Wszystko po to, aby bez zbędnego wgłębiania się w skomplikowane zagadnienia lingwistyczne osłuchać się z językiem i zachęcić do dalszej nauki. Czynnikami skutecznej nauki języka odgrywającymi istotną rolę w jego przyswajaniu jest wiek, jako cecha, która daje przewagę dzieciom nad dorosłymi. Przedszkolaki posiadają nieograniczony czas wolny, plastyczność organów wymowy, spontaniczność, brak lęku przed mówieniem, zdolność szybkiego przystosowywania się do nowych sytuacji, chęć podejmowania ryzyka, ufność i aktywność. Dzieci poznając język obcy, powinny się dobrze bawić, gdyż zabawa w tym wieku to jedna z najważniejszych potrzeb, a sam proces nauczania powinien być ciekawym odkryciem i ekscytującą przygodą.

 

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA PRZEDSZKOLA:

W ramach realizacji zadań z tego obszaru dzieci w Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej uczestniczą w zajęciach języka angielskiego 2 razy w tygodniu po 20 minut (3 - 4 latki) i po 30 minut (5 - latki).

Podczas zajęć przedszkolaki poznają i utrwalają podstawowe słowa i zwroty w języku angielskim: przedstawiają się, liczą w zakresie 1-10, nazywają podstawowe kolory, wskazują i nazywają części ciała oraz podają nazwy garderoby, zwierząt oraz owoców i warzyw.

Zajęcia są realizowane są poprzez:

  • działania oparte na metodzie Total Physical Response (TPR): reagowanie ruchem na proste instrukcje, ilustrowanie czynności ruchem, wskazywanie ilustracji i przedmiotów nazywanych przez nauczyciela, opowieści ruchowe;

  • gry i zabawy ruchowe (grupowe, zespołowe oraz w parach);

  • śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenek;

  • układanie historyjek obrazkowych;

  • Wykonywanie z dziećmi prostych eksperymentów, np. mieszanie kolorów, ilustrowanie i opisywanie ich po angielsku;

  • projekty grupowe;

  • Wspólne opisywanie ilustracji/czynności, np. nazywanie obiektów, osób, kolorów przedstawionych na ilustracji, lub związanych z wykonywaniem prostych codziennych czynności, np. ubieranie się, nakrywanie do stołu, robienie kanapki;

  • naśladowanie nauczyciela, reagowanie na jego polecenia i powtarzanie zwrotów wykorzystywanych w codziennych sytuacjach, np. podczas sprawdzania obecności lub wypełniania kalendarza pogody;

  • Stosowanie „dailyroutines” czyli powtarzających się czynności i zwrotów na każdych zajęciach tj “Hello, Thankyou, Stand up, Sit down, Good Bye itd.;

  • odgrywanie scenek w języku angielskim (zastosowanie dramy) oraz zabawy w odgrywanie ról, np. w sklepie, u lekarza.

Zajęcia te realizowane są poprzez:

- gry i zabawy ruchowe (grupowe, zespołowe oraz w parach);

- poznawanie piosenek;

- układanie historyjek obrazkowych;

- odgrywają scenki dramowych z wykorzystaniem metody Total Physical Response (TPR), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza reagowanie całym ciałem (metoda nauczania języka obcego poprzez ruch).